Info SMS

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky a kluby > Pampeliška

Pampeliška - křesťanský klub pro maminky s dětmi

„ Pam, pam, pampelišky v žlutém klobouku, prý si posedaly ráno na louku. Nakláněly k sobě žluté hlavinky, jsou to malé děti velké maminky.“ …. Velké maminky a malé děti … Co tak udělat si klub pro maminky s dětmi?

Nápad, který se uskutečnil bez počátečních velkých příprav. Šest maminek a čtrnáct dětí přišlo 8. října 2008 na citovskou faru a takto vznikla „Pampeliška – klub pro maminky s dětmi“. Název Pampeliška je převzata z písničky „Pam, pam, pampelišky“, kterou jsme si zároveň vzali jako svou „hymnu“. Takto pokračuje: „Cink, cink, cinkilinky modré zvonky zas, prý i konvalinky přidaly svůj hlas. Chceme s nimi zpívat v jitru zářivém, Pán Bůh stvořil lidi, nebesa i zem.“ Z této druhé části písně je zřejmé, že se jedná o klub křesťanský. Kdo nás navštíví, tak v úvodu se s námi pomodlí, zazpívá, účastní se krátké katecheze pro děti. Poté se maminky vrátí do svých dětských let a něco se svým dítkem vyrobí (již jsme zvládli draka, plechovku na pastelky, skřítka z listí, lucerničky, malování ježka s jablíčky…), zažije (uspávání broučků, martinský pochod s lucerničkami, den dětí, táborák na faře, oslava narozenin Pampelišky, den matek…) a v čase vhodném zasednout k večeři se v počtu okolo patnácti rozcházíme domů.

S přicházející zimou v prvním roce setkávání jsme požádali našeho duchovního správce P. Pavla Šíru o uvolnění a zpřístupnění další místnosti na faře, která by se probouráním otvoru ve zdi propojila s místností, kterou již dříve využíval Křesťanský klub pro děti a mládež, Scholička Citov, a nadále využívá přípravný tým vedoucích na letní tábory, podzimní a jarní akce pro děti, a další farní společenství. Zpřístupněním další místnosti, do které by byl položen koberec, by byl získán prostor pro další aktivity s těmi nejmenšími, ale i pro cokoliv nového. Jelikož na tento návrh bylo několik negativních ohlasů (špatné stropy a bouráním by došlo k celkovému poškození statiky fary…), navrhl P. Pavel Šíra svolat besedu farníků, na které se rozhodlo zajistit posouzení statika a udělat bandáž krovů. Po tomto odborném hodnocení byla dovolena malá rekonstrukce spočívající v zútulnění stávajících prostor a zpřístupnění další místnosti. Fara se tak stala na nějaký čas nevyhovující pro scházení a tak musela Pampeliška vyrazit ven do přírody. Většinou se děti vydováděli na kopci při sáňkování. V jarních měsících byla rekonstrukce dokončena, a slavnostně otevřena k nahlédnutí do nových prostor.

První dva roky jsme se scházeli na citovské faře ve středu, letos jsme setkávání přesunuly na páteční odpoledne.  Finance na provoz jsme prozatím získávali z výtěžků farních plesů, do jejichž přípravy byly maminky zapojeny.