Drobečková navigace

Aktuality > Spolky a kluby > SK Sokol Citov > Tenisový oddíl

Sokol Citov - tenisový oddíl

Podle citovských pamětníků byl první tenisový kurt vybudován v zámeckém parku. Majitelé citovského zámku, rodina de Navarre, ho využívala spolu s pozvanými hosty i sportovci do roku 1945.

Daniel Nevrkla,(rok 1998) Semifinalista Dušan Šťastný

 

Po ukončení 2. světové války a odsunu rodiny de Navarre nebyly v následujících letech vhodné podmínky pro rozvoj "bílého sportu". Příznivější situace nastala v roce 1978, kdy citovští občané p. Zdeněk Oliva a p. Alois Konečný spolu s všímavou mládeží vyznačili tenisový kurt na pískovém plácku uprostřed obce - na Hliníku. Nový sport v Citově našel své vyznavače mezi mládeží i dospělými. Po zvládnutí základní tenisové techniky, s rozšiřováním počtu zájemců a s rozvojem sportovní úrovně hráčů přestal tento kurt po 2 letech tenistům stačit. Hliník se navíc v zimě měnil v kluziště, a proto nebyly zde možné trvalé úpravy terénu a zařízení. Sportovci organizováni v TJ Sokol Citov a lidé z Místního národního výboru v Citově se dohodli na vybudování nového tenisového hřiště v areálu v této době nového koupaliště. Během roku 1980 citovští sportovci brigádnicky s finanční podporou MNV Citov hřiště se dvěmi tenisovými kurty dokončili a vyzkoušeli.
Josef Sehnula, předseda oddílu
při předávání ceny (rok 1998)

Josef Sehnula, předseda oddíluV době výstavby tenisových kurtů v Citově, budovali své tenisové hřiště i sportovci v okolních obcích - Věrovany, Tovačov, Dřevohostice, Čekyně, Buk, Sušice, Říkovice. O něco později Rokytnice, Brodek u Přerova, Prosenice, Radslavice, Kojetín, Břest, Chropyně. Hned zpočátku se projevil zájem o měření tenisového umění mezi sportovci z těchto obcí. Předseda tenisového oddílu v Dřevohosticích, p. Ladislav Sigmund tento zájem organizačně podchytil a od roku 1984 řídil soutěž družstev neregistrovaných tenistů z obcí přerovského okresu, později i z okresů Olomouc a Kroměříž. V loňském roce se soutěže zúčastnilo celkem 20 mužstev rozdělených do I. a II. výkonnostní třídy. V I. třídě to byla mužstva Baiva Přerov, Sokol Tovačov A, Sokol Citov A, Spektrum Taxi Hranice A, Sokol Prosenice, Sokol Dřevohostice A, Sokol Kojetín A, Sokol Tovačov B, Sokol Citov B, Spektrum Taxi Hranice B, Sokol Břest. V II. třídě mužstva Tondach Hranice, Wilson-team Přerov, Sokol Čekyně, Sokol Dřevohostice B, Loko-depo Přerov, Spektrum Taxi Hranice C, Sokol Kojetín B, Sokol Drahotuše a Sokol Sušice. Na soupiskách těchto mužstev je nyní více než 100 tenistů reprezentujících své oddíly a obce. Tenisový oddíl TJ Sokola Citov (později SK Sokol Citov) se v této konkurenci neztratil, získal 5x celkové prvenství a zatím měl vždy zastoupení ve vyšší - I. výkonnostní třídě. Náš oddíl v průběhu doby úspěšně reprezentovali zatím pouze muži - Zdeněk Rédl, Josef Sehnula, Jiří Čepelák, Marek Benda, Antonín Benda, Daniel Nevrkla, Zdeněk Vysloužil, Zdeněk Kolečář, Petr Dubský, Radim Zapletal, Libor Dubský a Libor Přikryl.

finalisté turnaje, zleva Petr Polydor, Bohumil Ivanovský, Petr Martínek, Marek Benda, vpředu zleva Petr Dubský a Kamil Ptáček (rok 1999)

atmosféra turnaje, zleva Petr Polydor a Miroslav Sedláček (rok 2000)


Kromě účasti v soutěži družstev pořádá tenisový oddíl vždy poslední červencový víkend turnaj neregistrovaných hráčů ve dvouhře a čtyřhře - letos se bude konat 8. ročník. Turnaj je organizován pro 32 hráčů, utkání se hrají na dva vítězné sety. Vzhledem k množství zápasů i jejich délce pronajímáme dva tenisové kurty v sousední obci Věrovany a hrajeme na celkem 4 kurtech. Ve dvouhře byl dvakrát nejlepší Daniel Nevrkla (Tovačov), po jednom vítězství získali Zdeněk Vysloužil (Věrovany), Libor Dubský (Citov), Petr Martínek (Přerov), Petr Polydor (Přerov) a Michal Makový (Přerov). V turnajové soutěži ve čtyřhře zvítězili Jiří Matoušek + Marek Benda (Citov), Petr Dubský + Marek Benda (Citov), Kamil + Martin Ptáčkovi (Prosenice), Kamil Ptáček + Karel Čechák (Přerov), Bohumil Ivanovský + Petr Polydor (Přerov), Zdeněk Rédl + Marek Šubrt (Přerov), Michal Makový + Pavel Jiřík (Přerov).
finalisté čtyřhry
zleva Pavel Jiřík + Michal Makový (vítězové)
a Kamil Ptáček s bratrem Martinem (rok 2000)

Hlavní aktivitou členů tenisového oddílu je rekreační hra tenisu. Členem tenisového oddílu se může stát zájemce starší 15 let, který uhradí vstupní členský poplatek 500,- Kč a odpracuje 5 brigádnických hodin (nebo uhradí 60,- Kč za každou neodpracovanou hodinu).

Mládež do 15 let může využívat tenisové hřiště zdarma, přednost při obsazování kurtu mají ovšem členové tenisového oddílu. Tenisové kurty neobsazené členy tenisového oddílu pronajímáme veřejnosti za hodinovou sazbu 50,- Kč.

Další informace:
Ing. Marek Benda  
Citov 186
e-mail: mr.benda@quick.cz
tel.: 721 536 280
Tenisové kurty -aktuální stav
Tenisové kurty - aktuální stav

Tenisové kurty - aktuální stav