Aktuality > Události, akce > Akce minulých let > Dětský den 2010

Dětský den 2010

Dětský den v Citově

Mateřská škola Citov pod záštitou Obce Citov ve spolupráci se zájmovými organizacemi a dobrovolníky uspořádala v sobotu 12.6.2010 již tradiční pohádkový dětský den. Lesní cestu pro letošek překazily záplavy, alespoň mohli návštěvníci objevit malebná zákoutí Citova obohacená o půvabné postavičky z pohádek Václava Čtvrtka.
Mnozí ani netušili, kolik pohádek a příběhů pochází z autorské dílny tohoto spisovatele. Z těch nejznámějších všechny u startu zkoušel jičínský podučitel Vočičko. Poté se děti setkali s vílou Amálkou, obrem Hrompacem a beránkem Kudrnou. Všichni obra s naraženým palcem na kárce utáhli. Křemílek a Vochomůrka zase měli trápení s dračími hlavičkami, a aby jim šlo srážení od ruky, pomáhaly děti pěknou písničkou. Skákat jako žabka a ještě se tak stejně krmit to také není jednoduchý úkol. Všichni to výborně zvládli u žabáka Josefa a žabky Márinky. Vílami se to v pohádkách pana Čtvrtka jen hemží. Víle Lesněnce, Vlnce a Kopretince soutěžící správně přiřadili zvířátka, která v těchto biotopech žijí, jinak by je víly utancovaly. Vojáci knížete pána převáděli bezpečně přes cestu do jičínské krčmy starosty Humpála, kde se děti i dospělí dozvěděli, jaké řemeslo dělal Rumcajs dříve, než se stal loupežníkem. O občerstvení se postarali krčmáři a krčmářka. Unavené nohy lákala projížďka s formanem Šejtročkem, jehož valach býval kdysi kapitálským sumcem. Forman vozil cestující až ke knížecímu zámku, kde pomáhali nešťastnému motýlu Emanuelovi s Makovou panenkou. Barvičky a šikovné dětské ručičky vrátily ty správné barvy na motýlí křídla. Vysázet celý les, to musí být pěkná dřina. Tento úkol si návštěvníci vyzkoušeli u hajného Robátka, Josefky a jelena Větrníka. Cipísek se loupežničinu teprve učil, však ho Manka hubovala za ukradenou stříbrnou lžičku. Každý, kdo lžičkou nanosil dost žaludů a kaštanů, mohl s Rumcajsem nakrmit hladového medvěda a ostrou žaludovou střelou zahnat vzteklého divočáka Karbouse. Poté děti přešly cestu do vodnického ráje. A že těch vodníků v pohádkách pan Čtvrtek vymyslel. Kdo se nebál zlého Kebuleho a pomohl zachránit dušičky, dostal od Česílka odměnu. Nasednout do lodě plné po zuby ozbrojených pirátů, to také chtělo odvahu. V cíli ve svém domečku čekali s odměnami vepřík a kůzle. Za poskládaný obrázek z dílků, které získávaly děti po cestě za splněné úkoly, si mohly vybrat hračku. Všichni malí i velcí cestu ve zdraví přežili, dobře se pobavili a snad se i nechali nalákat na některou půvabnou knížku pana Václava Čtvrtka.
Děkujeme touto cestou všem sponzorům a ochotným lidem, kteří se zapojili do organizace celé akce.

Dětský den 2010

Dětský den 2010Dětský den 2010Dětský den 2010Dětský den 2010