Info SMS

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Smazat? > Události, akce > Události, akce 2012

Události, akce 2012

ADVENTNÍ VÝSTAVA

Letošní téma adventní výstavy - "betlémy" přilákalo mnoho vystavovatelů i diváků. Ke shlédnutí bylo 115 betlémů z nejrozličnějších materiálů. Nejstaří exponát byl z roku 1895. Součástí výstavy byla i soutěž amatérských cukrářů v nepečeném cukroví. Ochutnávat a hodnotit mohli návštěvníci z 35 vzorků cukroví. Připraveno bylo i pohoštění pro všechny zúčastněné. II. adventní neděle se v kulturním domě v Citově opravdu vydařila. Děkujeme všem zúčastněným.

P1140124.jpg

P1140141.jpg

P1140128.jpg

P1140134.jpg

SV500723.jpg

SV500714.jpg

SV500740.jpg

SETKÁNÍ SENIORŮ SE ZASTUPITELI OBCE

SV500542.jpg
proběhlo v sobotu 1.12.2012. O kulturní program se postaraly děti z mateřské školy, agentura Artum s Liborem Pantůčkem a pan Čechák. Výborné občerstvení připravily členky klubu seniorů. Bylo to velmi milé setkání.

SV500529.jpg

SV500576.jpg

SV500533.jpg

LAMPIONOVÝ PRŮVOD K VÝROČÍ VZNIKU NAŠEHO STÁTU

Vzpomínkový akt
V předvečer svátku Vzniku Československého státu 27.10.2012 prošel i přes velikou nepřízeň počasí naší obcí lampionový průvod, jehož cíl byl u pomníku padlých v první světové válce. Řada občanů a dětí s lampióny přišla uctít "94. narozeniny naší republiky". Po krátkém pietním aktu, položení věnce a zapálení svíček se účastníci mohli občerstvit ve vyhřívaném stanu na sportovišti. Děkujeme občanům za účast a členům Sokola Citov za připravené občerstvení.

Průvod

Pomník padlých v I.světové válce

V průvodu nechyběly lampiony

Vítání nových občánků Obce Citov

Písnička od dětí
V neděli 21.10.2012 se rozzářila budova zámku, kde ve slavnostním sále byli přivítáni do života noví citováčci. Hostům zpívaly a recitovaly děti z mateřské školy a také rodina Seidlova. Slavnostní akt přivítání dětí a rodičovského slibu včetně zápisu do pamětní knihy připravili členove Sboru pro občanské záležitosti.

Slavnostní obřad

Gratulaci a dárek předaly děti z mateřské školy

P1120954.jpg
Přivítali jsme Vašíčka Gremlicu a Štěpánku Majdišovou. Mnoho štěstí přejeme jim i jejich rodičům.
SPOZ Citov

P1120964.jpg

VÝSTAVA OVOCE, ZELENINY A KVĚTIN

Velcí i malí návštěvníci
V neděli 7.10.2012 připravili členové Základní organizace Českého svazu zahrádkářů velmi pěknou výstavu. Nejvíce vzorků se sešlo mezi jablky a proto byla i vyhlášena cena o největší jablko. Vyhrál pan Dalibor Šefčík s jablkem odrůdy gloster. Návštěvníky velmi zaujala expozice zeleniny paní Heleny Koutné a bylinky paní Pavly Mrázkové. Výstava byla vkusně doplněna keramikou, květinami a výtvarnými pracemi dětí z MŠ Citov na téma "zahrádka". Škoda jen, že propršená neděle nepřitáhla k návštěvě více návštěvníků. Výstava stála za shlédnutí.

To je jablíček

Návštěvníci výstavy

Přeměření oceněného největšího jablka

CITOVSKÁ BAZÉNOVÁ ČUDLIÁDA

Malí i velcí rybáři
Rybaření pro malé, velké, registrované i neregistrované rybáře vypukla v Citově na koupališti 22.9.2012 odpoledne. Do bazénu bylo vypuštěno 60 ks pstruhů k lovu. Pstruzi se ale zřejmě dobře nakrmili potěrem, který v bazéně žije a nehodlali rybářům dělat žádnou radost. Přesto byly nějaké ryby uloveny a tak mohla být v soutěži oceněna největší ryba, nejmenší ryba a součet délky ryb. Na závěr slunečného odpoledne přišla dešťová přeháňka, ale ani ta nezkazila dobrou náladu. Ryby budou postupně odloveny a odprodány mlsným jazýčkům z Citova. Tak neváhejte a přijďte si.

Neberou a neberou

Největší ryba - štika 62 cm

Ocenění pro lovce největší ryby

Rybí puzzle

Kuchařky chystající lahůdku - pstruha na pánvi

Rybaření pro nejmenší

Rybkohrátky

Tradiční cyklovyjížďka mikroregionu Dolek

Kontrolní stanoviště v Citově
V sobotu 8.9.2012 od 13,00 startovali malí i velcí závodníci na tradiční cyklovyjížďku mikroregionem Dolek. Start i cíl byl v městysu Brodek u Přerova. Každý závodník obdržel kartu, do které na své trati sbíral razítka obcí, jimiž projel. Krásné počasí vylákalo na trať malé i velké. Každý si volil náročnost podle svých schopností. Přestože nešlo o vrcholové výkony, krásná projížďka po našem kraji a setkání přátel přilákala mnoho účastníků.

Cyklotýmy

Účastníci cyklovyjížďky

Zastávka v Citově s občerstvením

Dětský den v Citově

Posilování u Hérakla

Řekové a Řekyně

Kyklop a Odysseus
V sobotu 16.6.2012 proběhl dětský pohádkový les jako oslava Dne dětí a ukončení školního roku. Tématem byly starověké olympijské hry a tak jste v lese, na loukách i na koupališti mohli potkávat dávné sportovce i postavy ze starých řeckých bájí a pověstí. Na 140 dětí sbíralo zlaté lístky do vavřínového věnce vítězů, aby jim bůh Zeus s bohyní Hérou dali odměnu. Krásné počasí, práce mnoha dobrovolníků, cyklodráha firmy Šela, hudba a hry manželů Mlčochových a výborné občerstvení, zajištěné členy SK Sokol Citov, to vše vytvořilo báječný den pro malé i velké.

foto Dětský den

Theseus přemohl minotaura

KÁCENÍ MÁJE

Děsivý hlídač
Kácení máje se ujala školka a kulturní komise. Děti musely nejprve zneškodnit strašlivého hlídače a pak pokácet májku a sundat šátek ze špičky. Nebyl to snadný úkol. Mnozí drželi palečky a tak se veselé odpoledne vydařilo.

Zneškodnění dědka frňáka

Pokácet májku nebylo snadné
Pokácet kaprem neboli dvoumužnou pilou máj nebylo snadné. Děti pomáhaly a špičku máje s písničkou usadily na hranici, která dobře posloužila k opékání dobrůtek.

Špička máje na hranici

Vzorná obsluha občerstvení
Dospělí rádi využili otevřené občerstvení. Děti si užily i "Májkové" malování křídami na chodníku a dostaly zaslouženou odměnu.

Foto "kácení máje"

Krásné chodníčkové obrázky

HASIČSKÁ POSTUPOVÁ SOUTĚŽ

Ocenění
V sobotu 19.5.2012 bojovali hasiči SDH Citov o postup do celomoravského kola hasičské soutěže Moravské hasičské jednoty. Krásné odpoledne na citovském koupališti obohatili perfektní souboje ženských i mužských družstev. Citovští zabojovali a po nepříliš vydařené štafetě výrazně zvítězili v útoku. To jim ve výsledku vyneslo 3. a tedy postupové místo. Gratulujeme

Foto hasiči

SV500695.jpg

Pietní vzpomínka na konec II.světové války

V pondělí v podvečer se již tradičně setkali občané Citova u pomníku padlých, aby oslavili 67.výročí konce 2. světové války. Kromě tradičního pietního aktu s položením věnce se současně konalo oficiální otevření "Veřejného zeleného prostranství"- projektu na ozelenění ocentra obce, který podpořila štědře Nadace ČEZ. Zeleň doplnila prostranství, na kterém se občané setkávají při různých akcích a současně oddělila prostory pro sport a hru dětí od frekventované komunikace. Akce se těšila hojné návštěvnosti. Hasiči SDH Citov se postarali o výborné občerstvení.

Fotografie z akce

Turnaj ve volejbale

v (3).jpg
V sobotu 28. dubna 2012 se na novém multifunkčním hřišti v Citově konal první ročník amatérského turnaje ve volejbale. Turnaje se zúčastnilo deset smíšených družstev ze širokého okolí. O medaile celý den bojovala družstva: Ježkovy voči, Haluzáři, Našrot junior, Vol. Masters, Seš-lost, Brownův pohyb, Napopešto, Kititi Mititi, A-Team a Kaštánci. Příjemný den při sportu a přátelské pohodě.

v (1).jpg

Náročné souboje

Vítězný tým "Sešlost"

Hodové oslavy v Citově ve dnech 20. až 22.4.2012

P1090681.jpg
Májka je nejen symbol měsíce května, ale na Moravě také tzv. hodové právo. Jsme rádi, že naše májka splňuje oba účely a proto jsme její tradici s dětmi a rodiči z mateřské školy obnovili.

Stavění májky

Soutěž v natahování koštýřem
Soutěže pod májkou rozveselily kolemjdoucí a mnohé i zapojily. Ceny byly lákavé, ale nejcenější byla dobrá nálada a milé setkání. Po soutěžích u májky nás čekala večerní hodová taneční zábava v kulturním domě.

Trakařová soutěž

Výtečné makrely u hasičů

P1090724.jpg

Kolotoče k hodům patří
Hody si užívali malí i velcí.

P1090746.jpg

Smrtná neděle 25.3.2012

Koleda s májkem
Tato předvelikonoční neděle je tradičně v naší vesnici ve znamení zpěvu, nazdobených májíčků a bohaté koledy. Zatímco starší děvčata vynášejí z vesnice se zpěvem symbol zimy - "Mořenu", aby ji zapálila a utopila, mladší děvčata vyparáděná a s nazdobeným májíčkem přinášejí lidem jaro. Nikdo neodolal a když uslyšel děti zpívat "Máj, máj jedlička, červená růžička..." , rozdal dozajista všechny dobroty, co měl.
Za přivolání jara, vám děvčátka, pěkně děkujeme.

Přinášení jara od nejmenších

OSMÝ KOŠT SLIVOVIC

Připravené vzorky
V sobotu 17.3.2012 od 17,00 hodin proběhl na koupališti v Citově již tradiční košt slivovic a ovocných pálenek z úrody v roce 2011. Pod vedením manželů Čepelákových bylo připraveno do anonymních lahví 12 trnkových a 16 ovocných pálenek citovských pěstitelů. Koštování vzorků bylo prokládáno bohatým občerstvením. Přesto pro mnohé koštéry nebylo bodování snadnou záležitostí. Letošní ročník byl opravdu velmi bohatý na kvalitní pálenky.

Porota

Zodpovědná role koštéra
13 koštérů ochutnalo všechny vzorky a přidělilo známky od 1 do 5 každému vzorku. Známkovalo se jako ve škole, tzn. 1 byla nejlepší známkou. Za správnost výsledných součtů ručila paní Jana Čepeláková.

Bodování není snadnou záležitostí

Ocenění za třešňovici
Vítězství v pravé trnkové pálence letos se stejným počtem bodů obdržely slivovice pana Jaromíra Otáhala a pana Miroslava Čepeláka.
V pálenkách z ostatního ovoce zvítězila třešňovice pana Martina Koukala.
Patří jim gratulace, věcná odměna a snad někdy i přípitek "tou jejich".

Vítězové v kategorii trnek

Masopustní vodění medvěda a pochovávání basy

Černí

Rodinky

Černoši
V sobotu 18.2.2012 odpoledne vyrazil průvod bezmála 70 masek obcí, aby včele s Laufry a Cigákami přinesl do obce rej a veselí. Důležité maškary jako "Moučnej", "Černí", "Medvěd", "Matka" a "Holiči" vykonávali patřičné obřady. Žid prodával, co mohl. "Dráb s patřičnou vážností četl odsouzení některých hanáků nedobrých.

V průvodu

Milá hospodyňka

Maškary

Pohoštění u Peprnů
V průvodě jste mohli potkat plno masek tradičních i nových. Kdekdo se vylekal "Hejkala" nebo ruské rozvědky, jiní pózovali před kamerami z Holyvoodu. Ještěže lidičky dobré v Citově máme. Mnoho z nich průvod pohostilo dobrotami a něčím na zapití, někteří i korunky do kasiček přisypali. Za to jim všem patří od masopustních maškar veliký dík. Vždyť bez ochotných hospodyněk a hospodářů by průvod neměl význam.

Ochotná hospodyňka

Se smrťákem

Muzikanti
Průvod skončil v kulturním domě odsouzením a stínáním nezbedné kobylky. Poté byly byly připraveny soutěže pro malé, občas pomáhali i velcí, na téma muzikanti. Drobné odměny mohly děti vyhrát v bubnovací štafetě, v natahování struny nebo třeba v tanci s medvědem. Večerní program vyvrcholil pochováváním basy. Dav smutečních hostů vyslechl rekapitulaci obecního roku a litanie k base. Basa pak byla řádně vykropena a uložena na 40ti denní odpočinek.

Foto - Martin Šefčík

Skupina "Ani Muk"

Dětské šibřinky

Kuchař a mušketýři
V neděli 29.1.2012 odpoledne rozzářily dětské oči a smích celý kulturní dům v Citově. Množství nápaditých masek vířilo v tanečním reji, malí i velcí si užívali soutěží, které připravili manželé Mlčochovi. Díky štědrosti pořadatelů tj. hasičů z Citova si každé dítko odneslo i malý dárek. K dobré náladě určitě přispělo i bohaté občerstvení. Jestli jste nebyli, je to škoda. Snad příště.

foto odkaz

Taneční rej

Tříkrálová sbírka

Tříkrálové skupinky
Je již tradicí v naší obci, že dne 5.ledna vyrážejí malí koledníci na obchůzku vesnicí, při níž vybírají příspěvky na charitní dílo. Skupinku tvoří zpravidla vedoucí a tři koledníci v dětském věku, převlečení za bájné krále (mudrce z východu), kteří se podle tradice přišli poklonit do Betléma novorozenému Ježíškovi. Pět skupinek Tříkrálových koledníků vybralo v letošním roce v Citově do zapečetěných pokladniček celkem 13.833,- Kč.
Oblastní charita Přerov plánuje využití finančních prostředků ze sbírky na pomoc pro rodiny s dětmi v tíživé životní situaci a dále na koupi kompenzačních pomůcek pro imobilní Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby.
Děkujeme všem, kdo se podílejí na organizaci sbírky i všem, kteří přispívají do kasiček koledníků.

Na koledě