Info SMS

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Smazat? > Události, akce > Akce minulých let > Vodění medvěda a pochování basy 2010

Vodění medvěda a pochování basy 2010

Citovská masopustní veselice měla v sobotu 13.2.2010 již své patnácté konání. V naší obci nejde jen o průvod masek, ale také o znovu obnovení tradic a veselých obřadů, které k masopustu, ostatkové zábavě a k nim pojícím se zvykům patří. Ve vesnici s 500 obyvateli se sešlo v průvodu za doprovodu dechové hudby na 70 masek. O povolení obchůzky řádně masky požádaly před kulturním domem pana starostu, ten svolil a dechovku nechal zahrát první taneční kolečko.
V některých domech vyslechli obyvatelé od „Drába“ odsouzení za skutky, které se na dobrého Hanáka nepatří a museli tribunálu masek slíbit polepšení a vykoupit se dobrotami.
Za to jim „Moučnej“- mlynář, požehnal hojnost do spižíren, „Černej“ – kominík, zahnal černým pomazáním zlé duchy, v kole si skočil „Medvěd“ s paní domu a „Matka masopusta“ s hospodářem. Průvod vedla spolu s muzikou „Matka“ s cepem, na kterém visel zvoneček. Cep je masopustní taneční právo a bez něj by se netancovalo ani kolečko na vesnici ani večer v sále. Nechyběly ani další tradiční masky. Bezpečnost zajišťovali „Laufři“ s vysokými čepicemi a šavlemi, „Holiči“ chytali a dřevěnými břitvami holili kdekoho. „Ras“ vychvaloval a prodával „Kobylu“, a speciální holí ježovicí dráždil dívky a paní. I „Smrtku“si v průvodě všichni předcházeli, to aby k nim byla v příštím roce přívětivá. Mohli jste zhlédnou i masky moderní „Karkulku s vlkem a myslivcem“, „Sněhuláka“, „Čarodějnice“, „Cikánky“, „Šreka“, „Oslíka“, „Karty“ a mnoho jiných. Masopustní obchůzka končila v sále kulturního domu obřadním STÍNÁNÍM KOBYLY. Byla drábem odsouzena za své skutky a ježovicí sťata. Pak se ale masopustním maškarám kobylky zželelo a vzkřísily ji slivovicí. Taneční zábava pro malé a následně i velké masky pokračovala do pozdních nočních hodin.
Veselí ukončil smutný obřad – pochování basy „Barborky Libozvučné“. Za přítomnosti masek faráře a kostelníka, byla basa řádně oplakána, vykropena a zapita, zazněly přímluvy a litánije. Basa bude po celou dobu půstu až do Velikonoc tiše spát. A masky, ty můžete v Citově potkat zase za rok v čase masopustním.

Všichni účastníci průvodu děkují touto cestou všem pohostinným lidem, kteří ochotně nabízeli dobroty na posilněnou i přes různá příkoří, kterých se na nich rozdováděné maškary dopouštěly.

Masopust 2010 - společné foto u zámku

Masopust 2010 - povolení obchůzkyMasopust 2010 - koblihy u LavrinčíkůMasopust 2010 - medvěd u křižovatkyMasopust 2010 - tanec u bytového domu

Masopust 2010 - přihlížení odsouzení pana KolečářeMasopust 2010 - občerstvení u pana PeprnyMasopust 2010 - foto u domu PolišenskýchMasopust 2010 - odsouzení pana Nagyho

Masopust 2010 - prodávání kobylyMasopust 2010 - hudba v KD při večerní zábavěMasopust 2010 - obřad pochování basy