Info SMS

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky a kluby > Český zahrádkářský svaz

Český zahrádkářský svaz

Svaz ovocnářů a zahrádkářů v České republice ( Československé ) vznikl za účelem povznesení úrovně pěstování ovoce a zeleniny na vesnici v přídomních zahrádkách.

Postupem času popularita této organizace vzrostla a ZO v obcích i svaz v republice patřil mezi nejpočetnější organizace. Ve městech vznikly tak zvané zahrádkářské osady. Zahrádkáři vypěstovali velké množství ovoce a zeleniny a tak zlepšovali úroveň zásobování obyvatel zeleninou a ovocem.

I přes výsadbu velkých sadů zahrádkáři hráli prim v pěstování drobného ovoce ( rybíz, angrešt, jahody, maliny a další ) a také zeleniny.
V pozdějších letech se organizace přejmenovala na Český zahrádkářský svaz, který sdružuje ovocnáře, zelináře, květináře, pěstitele citrusů, kaktusů, skalniček a dalších. Po roce 1989 poklesl zájem o drobné ovoce a zeleninu od zahrádkářů, padly také výhody zahrádkářů při pálení slivovice i při nákupu výpěstků a hnojiv.

Vedle pěstitelské činnosti samozásobení má zahrádkaření i velký vliv na zdraví lidí ( relaxace ) a vytváření zeleně. Lidem i po odchodu do důchodu nebo ztrátě zaměstnání umožňuje smysluplnou činnost a seberealizaci. V tomto se shodují psychologové nejen u nás, ale i v ostatních evropských zemích. V současné době základní organizace zahrádkářů ztrácejí členy - vysoký věk, ztráta výhod - hlavně při pálení slivovice a nezájem mladých o tuto činnost. Pro mladé lidi tato činnost znamená spoustu práce a proto ve velké většině dávají přednost zábavě ( i když většinou pasivní ).

Zahrádkáři se také významně podílejí na vytváření zeleně v obci, pěstováním květin před domy i v oknech domů ( tak zvané rozkvetlé ulice ). Spolu s ostatními zájmovými organizacemi se podílení na kulturním životě v obci.

Pamětní listina ustavující schůze pobočky Svazu zahrádkářů a ovocnářů v Citově, konané dne 29.9.1959 v 19 hodin v kulturním domě.