Info SMS

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky a kluby > SK Sokol Citov > Oddíl ledního hokeje > Historie a současnost ledního hokeje

Historie a současnost ledního hokeje v Citově

Základ lednímu hokeji v Citově dali již před léty dnešní sedmdesátníci a o něco starší, tehdy ovšem mladíci v plné síle. Jako nadšení sportovci za své peníze zakoupili fošny, které představovali sice nízké, ale přece jen mantinely, vykopali studnu, zkopali drny na Hliníku, zhotovili branky a sehnali šestnáct světel na osvětlení kluziště. Když začalo mrznout, mohlo se začít stříkat. Protože povrh byl hlinitý, trvalo dlouho, než země nasákla vodou začala namrzat. Tehdy ještě nestála bouda, nebylo se kde ohřát a tak se stříkávalo celé noci nebo se voda z hadic musela dobře vyprázdnit. A ráno zase do práce nebo do školy. Pokud zima vydržela, bylo dobře, hůře však, když se oteplilo a voda vsákla do země. To se pak muselo začínat znovu.

Kluziště bylo chloubou Citova a nikde v okolí se takovým nemohli pochlubit. Možnost bruslení a trénink se pak odrážela i v hráčském umění a nebylo v okolí mužstvo, které by Citovčáci neporazili.

Je přirozené, že i oni začali pomalu stárnout, sil ubývalo a někteří i z různých důvodů hokeje zanechali. Když se nakonec nedal v Citově dohromady potřebný počet hráčů, ti největší nadšenci a vytrvalci posílili mužstva v Troubkách, Brodku či jinde, kde byli vždy jejich oporou a patřili k nejlepším hráčům.

Čas běžel a došlo k výstavbě citovského koupaliště. Pod rouškou odstavného parkoviště se v roce 1981 vyasfaltovala plocha pro kluziště, zhotovily se nové mantinely se zaoblenými rohy, postavila se bouda kolem studny, další přístavba šatny a zbudovalo se i nové osvětlení. A jak přišla zima, byla s postřikem plochy poloviční práce.

Před více než dvaceti lety se opět dalo dohromady několik vyznavačů tohoto krásného sportu a pod hlavičkou Sokola Citov se přihlásilo do soutěže ledního hokeje okresu Přerov, kde hráli až do rozpadu soutěže pro nedostatek mužstev v roce 2008. V organizované soutěži nešlo již spoléhat na rozmary počasí a tak všechny vzájemné zápasy byly hrány na Zimním stadionu v Přerově.

Přírodní kluzištěV roce 2000 se opravila asfaltová plocha kluziště, osazeny byly nové plastové mantinely, prohloubena studna a zakoupeno nové čerpadlo.  Zájem o bruslení a hokej se ještě více zaktivizoval. Radostné je, že se prozatím stále nachází dost mladých, kteří bez čekání na poděkování tuto práci s přípravou ledové plochy obstarávají.

Dnes má Citov celkem 4 mužstva v ledním hokeji. Mužstvo žáků, dorostu a 2 družstva mužů a to Nella Citov a HC Hliník Citov. Mužstvo dorostu a žáků okresní soutěž hraje formou turnajů. Turnaje bývají hrány na přírodních kluzištích v Citově a Chomýži, v případě nepříznivého počasí na Zimním stadionu v Přerově. Družstvo mužů Nella Citov je výborně sehraným družstvem a již řadu let se udržuje na předních místech tabulky okresu Přerov. Družstvo HC Hliník Citov, složené pouze z amatérů, kteří většinou hokej na vyšší úrovni nikdy nehráli, hraje od roku 2003 amatérskou Záhorskou hokejovou ligu, kde se umísťuje v první polovině tabulky.

Družstvo mužů Nella Citov

Hokejové mužstvo HC Hliník Citov 2004-2005

 

 

 

 

 

 

 

V hokejové sezóně 2006/2007 HC Hliník Citov soutěž Záhorské hokejové ligy z důvodu nedostatku hráčů nehrál.

Od sezóny 2008/2009 hraje HC Hliník Citov amatérskou soutěž 1. Záhorské hokejové extraligy. Nově složené mužstvo však nedosahovalo výsledků podle svých představ a v uplynulých třech sezónách skončilo na posledním místě. V letošní sezóně 2011/2012 došlo k posílení mužstva, což se projevilo i vyššími bodovými zisky. Přejeme si, aby to hráčům vydrželo, vyhýbala se jim zranění a sezńa dopadla lépe než ty minulé. Aktuální výsledky a informace k  této soutěži naleznete ZDE

Zpět na SK Sokol Citov